6 wrzesień 2023

Hrubieszów: miasto na wschodnich granicach Polski

zdjęcie: Hrubieszów: miasto na wschodnich granicach Polski / fot. Jakub Kruczek/(CC BY 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
fot. Jakub Kruczek/(CC BY 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Odkryj urok tego malowniczego miasta otoczonego ramionami rzeki Huczwy, która jest dopływem Bugu. Tutaj natura i historia splatają się w jedno niezapomniane doświadczenie.
REKLAMA

Tego szukamy w Hrubieszowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Hrubieszów, pogoda Hrubieszów, praca Hrubieszów, Hrubieszów rakieta, Hrubieszów mapa.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Hrubieszowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Hrubieszów, dawniej znany jako Rubieszów do roku 1802, leży na wschodnich krańcach Polski. Miasto znajduje się nad rzeką Huczwa, która jest dopływem rzeki Bug, zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą. Pierwsza wzmianka o Hrubieszowie pochodzi z roku 1254, kiedy to było to małe osiedle otoczone lasami, znanym z istnienia myśliwskiego dworu. Funkcję miejscowości myśliwskiej zachowało przez wiele lat, nawet w okresie panowania dynastii Jagiellonów, co zostało upamiętnione w herbie miasta, przedstawiającym głowę jelenia z dwoma krzyżami między rogami. Istnieją przypuszczenia, że wcześniej na wyspie otoczonej wodami Huczwy istniała ruska warownia obronna, będąca częścią Grodów Czerwieńskich. W roku 1366 wraz z całą Rusią Czerwoną została ona włączona do Polski. Hrubieszów otrzymał prawa miejskie w stylu magdeburskim w roku 1400, nadane przez króla Władysława Jagiełłę. Prawdopodobnie pod koniec XIV wieku wzniesiono tam drewniany zamek, który służył jako rezydencja starosty. W latach 1411, 1413 i 1430 gościł w nim fundator miasta, król Władysław Jagiełło.

Duże znaczenie dla miasta miało upoważnienie wydane przez Kazimierza Jagiellończyka, które nakazywało podróżującym z Rusi na Mazowsze, Śląsk i Wielkopolskę wybieranie trasy przez Hrubieszów. Jednak rozwój miasta został przerwany przez najazdy Tatarów, którzy wielokrotnie grabili i niszczyli Hrubieszów w okresie od 1498 do 1626 r. Ostateczny atak Tatarów na miasto miał miejsce w 1672 r., kiedy to zostali pokonani przez Jana III Sobieskiego. W wyniku I rozbioru Rzeczypospolitej, Hrubieszów znalazł się pod panowaniem austriackim. W roku 1800 dzięki Aleksandrowi i Annie Zamoyskim, ks. Stanisław Staszic zakupił wsie należące do dawnego Starostwa i założył tu "Towarzystwo Rolnicze Hrubieszowskie," pierwszą w Europie organizację przedspółdzielczą, której celem było wzajemne wsparcie i dbanie o wychowanie młodzieży. Miasto szybko się rozwijało i w 1909 r. liczyło już 15 tysięcy mieszkańców.

Hrubieszów od samego początku swojego istnienia był miastem wielokulturowym, gdzie oprócz Rusinów i Polaków, już od XV wieku osiedlili się Żydzi. W 1915 r.ludność prawosławna została przymusowo ewakuowana do Rosji. W 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej Hrubieszów stał się miejscem, gdzie znajdował się sztab słynnej 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego, która przekroczyła rzekę Bug pod Hrubieszowem. Na polach między Komarowem a Walicą Śniatycką doszło do bitwy, w której ułani gen. Józefa Hallera pokonali kozackie dywizje. Świadectwem tych walk są mogiły poległych żołnierzy WP na cmentarzu wojennym.

Podczas II wojny światowej mieszkańcy Hrubieszowa cierpieli wskutek okupacji, ale stawiali opór najeźdźcom. We wrześniu 1939 r. miasto dwukrotnie zmieniało okupacyjne władze: 14 września wkroczyły niemieckie wojska, a 17 września Armia Czerwona. W październiku Niemcy powrócili i wprowadzili terror, dokonując licznych egzekucji. Współpracowali z nimi nacjonaliści ukraińscy. Walki nasiliły się w 1943 r., co doprowadziło do spalenia niemal wszystkich wsi polskich i ukraińskich między Bugiem a Huczwą.

Tragedię okupacyjną ludności Hrubieszowa upamiętniają pomniki i tablice pamiątkowe. Mieszkańcy miasta odpowiedzieli na terror zorganizowanym ruchem oporu. Ruch oporu rozpoczęli oficerowie i podoficerowie 2 pułku Strzelców Konnych, z którego wywodził się mjr Henryk Dobrzański "Hubal," walczący do połowy 1940 r. Działały tu również Tajna Armia Polska, Służba Zwycięstwu Polski i ZWZ. W lutym 1942 r. powstała Armia Krajowa (AK). Powiat Hrubieszowski był jednym z obszarów Inspektoratu Zamojskiego AK, podzielony na rejony. W jednym z nich, IV rejonie AK Południe, walczył oddział BCH "Rysia," którego członków zamordowano po wyzwoleniu w Kryłowie. W uznaniu zasług w walce z okupantem Hrubieszów został odznaczony Krzyżem Grunwaldu II klasy w 1977 r.

Obecnie Hrubieszów stanowi najdalej na wschód wysunięte miasto Polski w Unii Europejskiej. Jest stolicą powiatu i pełni funkcje lokalne i regionalne, będąc centralnym ośrodkiem kultury i oświaty w regionie Ziemi Hrubieszowskiej. Dzięki swojemu położeniu nad rzeką Huczwa, miasto zaprasza do wypoczynku i poznania przygranicznej kultury, zabytków i przyrody wschodniej Lubelszczyzny.

Po resztę informacji sięgaj do Twojego Miasta:
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Hrubieszów
9.8°C
wschód słońca: 04:51
zachód słońca: 19:50
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Hrubieszowie

kiedy
2024-05-26 16:00
miejsce
Hrubieszowski Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-06-09 16:30
miejsce
Hrubieszowski Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-07 16:00
miejsce
Hrubieszowski Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-20 17:00
miejsce
Hrubieszowski Dom Kultury,...
wstęp biletowany